MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Смертная казнь в парламенте не прошлаСуперечливі інтересиЗвільнення від відбування покарання за станом здоров’яЗвіт за результатами моніторингового візиту до Дніпровської установи виконання покарань №4 Звіт за результатами моніторингового візиту до Новгород-Сіверської установи виконання покарань №31Тюрма за лайки? Як в Україні карають за виправдовування російської агресії‘Більшість була за смертну кару’. Євген Захаров розповідає, як в Україні скасовували покарання смертюПрезидент підписав законопроєкт, що впроваджує новий вид покарання — пробаційний наглядЗвіт за результатами моніторингового візиту до Івано-Франківської установи виконання покарань №12 Заявление Международной Ассоциации Мемориал в связи с событиями в Нагорном КарабахеЗаява Міжнародної Асоціації Меморіал у зв’язку з подіями в Нагірному Карабаху‘Відсутність паліативної допомоги та нестача лікарів’, — звіт за результатами моніторингового візиту до Львівської установи виконання покарань №19 ‘Россияне бездумно уничтожают все вокруг’, — Мария Карандюк, Залесье ‘Навіть наявність доказів не гарантує покарання винних у катуванні’ — Геннадій ТокаревУ 18 установах виконання покарань засуджені протягом півтора року жодного разу не зверталися до Омбудсмана ‘Роcіяни бездумно знищують усе навкруги’, — Марія Карандюк, Залісся Звіт за результатами моніторингового візиту до ДУ ‘Житомирська установа виконання покарань (№8)’Звіт за результатами моніторингового візиту до ДУ ‘Івано-Франківська установа виконання покарань №12’Звіт за результатами моніторингового візиту до ДУ ‘Закарпатська установа виконання покарань (№9)’Звіт за результатами моніторингового візиту до ДУ ‘Львівська установа виконання покарань (№19)’

Відкрите звернення з приводу пропозицій повернення кари смертю в Україну

19.04.2008    джерело: www.helsinki.org.ua
У країнська Гельсінкська спілка з прав людини
Повернути смертну кару сьогодні неможливо. Посадові особи мають дотримуватися Конституції та законів України, а не ревізувати їх, навіть у публічних висловлюваннях

Останнім часом почастішали призови відновити смертну кару в Україні. Це питання почали обговорювати в різних телешоу. Фракція комуністів внесла до Верховної Ради України законопроект про повернення виключної міри покарання до Кримінального кодексу. У першому читанні його відхилили: «за» проголосувало лише 49 народних депутатів з 447 зареєстрованих.

15 квітня міністр внутрішніх справ Юрій Луценко під час зустрічі з журналістами заявив, що він особисто виступає за відновлення вищої міри покарання у вигляді розстрілу за особливо тяжкі злочини проти особи. Якраз в цей день «Міжнародна Амністія» оприлюднила доповідь про смертні вироки і страти в 2007 році. У зв’язку з цим її привітав Генеральний секретар Ради Європи Террі Девіс. «Діяльність цієї організації у значній мірі сприяла рішенню зробити Європу вільною від смертної кари зоною», – сказав Генеральний секретар. «Скасування смертної кари є частиною дійсної відданості людській гідності та правам людини», – додав він.

На жаль, український міністр внутрішніх справ, який є цивільним і декларує свою відданість демократичним цінностям, у даному випадку фактично продемонстрував прихильність до дещо протилежного – ідеї помсти. Такі заяви абсолютно несумісні з проголошеним європейським вибором України.

Смертна кара, яка сама є узаконеним вбивством, не має стримуючого ефекту. Численні дослідження довели, що кількість вбивств не залежить від відсутності або наявності смертної кари. Це продемонструвала й Україна: кількість навмисних вбивств за останні одинадцять років після припинення страт не збільшилась – близько 200 на рік. Водночас імовірність судової помилки в умовах нашої практики розслідування злочинів залишається доволі високою. Один тільки недавній приклад обвинуваченого в серії вбивств Ткача (цю справу зараз розглядає Дніпропетровський апеляційний суд) мав би переконати: з’ясувалося, що за вбивства, у скоєнні яких він обвинувачувається, раніше були засуджені 9 (!) невинуватих людей. Зараз їхні справи переглядаються Верховним Судом. За наявності смертної кари вони могли бути страчені, і цю помилку вже неможливо було б виправити.

Повернути смертну кару може лише парламент, але, на нашу думку, сьогодні це неможливо:  рішення Конституційного Суду №11рп від 29.12.1999 року про те, що виняткова міра покарання не відповідає Конституції України, є однозначним і остаточним, а скасування законів про ратифікацію 6-го і 13-го Протоколів до Європейської конвенції з прав людини, які забороняють смертну кару за всіх обставин, навіть під час війни, буде справжньою ганьбою для Української держави. Її посадові особи мають дотримуватися Конституції та законів України, а не ревізувати їх, навіть у публічних висловлюваннях.

Ми закликаємо Юрія Луценка відмовитися від хибної ідеї повернення страти.

Євген Захаров,

Голова правління УГСПЛ

 

 Поділитися